spot_img
spot_img
spot_img
19.6 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img

YOUTHALL, TÜRKİYE’NİN YAPAY ZEKA DESTEKLİ İLK KARİYER PLATFORMU OLDU

Diğer kariyer platformlarından farklı olarak, yenilikçi bir yaklaşım benimseyen platform; hem gençlerin iş veya staj arama sürecinde karşılaştığı zorlukları aşmalarına hem de iş verenlerin daha verimli ilanlar oluşturmasına yardımcı olmak için yapay zeka teknolojisini kullanmaya başladı.
 
Gençlerin kariyer platformu Youthall, gençlere kariyerlerinde yardımcı olmak için yenilikçi teknolojilerin kullanılmasına öncülük etmeye devam ediyor. Bunun için bir ilke imza atan platform, teknolojik altyapısını geliştirerek Türkiye’nin ilk yapay zeka destekli kariyer platformu oldu. İş ilanı ve özgeçmiş oluşturma aşamasında artık ChatGPT teknolojisini kullanan Youthall, bu entegrasyon sayesinde gençlerin hazırladıkları ve belirli bir seviyeye getirdikleri özgeçmişleri kişinin talebi üzerine inceliyor ve sistem tarafından geri bildirim verilerek özgeçmişin gelişim alanları belirleniyor. Buna ek olarak işverenlere de iş ilanı oluşturma sürecinde ilan açıklaması, aranan nitelikler gibi alanlar için öneriler sunuyor ve işverenlerin iş ilanlarını daha etkili ve anlaşılır hale getirmelerine yardımcı oluyor. Bu gelişim sayede Youthall, iş ilanlarının daha fazla uygun adaya ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.
 
Adayların özgeçmişleri yapay zeka tarafından geliştirilecek
Gençlerin iş arama sürecini kolaylaştırmak için çok önemli bir adım olan bu yenilikle; iş başvurusunda bulunan gençlerin oluşturdukları en az 100 karakterlik bir “Hakkında” kısmına ekleyecekleri yetenek veya hobileri ile, yapay zeka tabanlı entegrasyonla sistem 1000 karaktere kadar adayın “Hakkında” yazısına öneri eklemeler sunabilecek. Bu sayede yapay zeka teknolojisinin yaptığı güncellemeler ve düzenlemelerle “Hakkında” kısmı daha iyi ifadelerle geliştirilebilecek.
 
Youthall Kurucu Ortağı ve CEO’su Emre Aykan; “Ayrıca, adayların özgeçmişlerinin yüzde 85’ini doldurması durumunda, ChatGPT’nin doğal dil işleme yetenekleri sayesinde geri bildirim verilerek özgeçmişlerindeki eksiklikler ve gelişim alanları belirlenecek. Bu geri bildirimler sayesinde gençler, CV’lerini daha etkili bir şekilde düzenleyebilecek ve iş başvurularında daha başarılı sonuçlar elde edebilecekler. Bu gelişimin, kariyerlerine yeni başlayan veya geliştirmek isteyen 18-35 yaş arasındaki gençler için son derece faydalı olacağına ve onların iş veya staj arama süreçlerini kolaylaştırarak geliştireceğine inanıyoruz” dedi.
 
Yapay zeka, işverenlerin işe alım sürecinde harcadıkları zaman ve çabayı da azaltacak
Süreci iş verenler için de daha kolay hale getiren sistem sayesinde; iş ilanı oluşturma sürecinde, ilan başlığı ve anahtar kelimelerin eklenmesinden sonra ChatGPT sistemin sağlamış olduğu yapay zeka ilan açıklaması, aranan nitelikler gibi alanlar için öneriler sunarak işverenlerin iş ilanlarını daha kısa sürede etkili hale getirmelerine yardımcı olacak. Bu özellik, işverenlerin iş ilanlarının daha fazla uygun adaya ulaşmasına sağlayacak.
 
Gelen başvurular arasından seçilen ve adayların izin verdiği özgeçmişlerinin sistem tarafından incelenmesi ve otomatik geri bildirimler vermesinin, işverenlerin işe alım sürecini daha etkin hale getireceğine dikkat çeken Aykan; gelen başvurular arasında seçecekleri adayın profilinin yapay zeka ile incelenebileceği ve işverenlere sistem üzerinden otomatik geri bildirim verileceğini belirtti. Ayrıca, Youthall üzerinden gerçekleştirilebilen işe alım yöntemlerine ilaveten, ilanlara başvuru yapmış adayların profillerinin ilan ile örtüşmesi durumunda Aday Takip Sistemi’nde var olan otomasyon yazılımı ile adaylar mülakat süreçlerine daha hızlı ve verimli bir şekilde değerlendirilebiliyor. ChatGPT entegrasyonu ile de işverenler adayın uygunluğunu analiz edebiliyor, aday hakkında öneriler alabiliyor. Bu sayede işverenlerin işe alım sürecinde harcadıkları zaman ve çabayı da azaltmasını hedeflediklerini belirten Aykan, “Ek olarak işverenlere sağlayacağımız geri bildirimler sayesinde gelen aday başvuruları hakkında daha iyi bir fikir sahibi olmalarının önünü açabileceğimizi öngörüyoruz. Amacımız, Türkiye’de henüz yapılmak istenen bir konuda öncü olmak ve işverenlerin işe alım, adayların da CV’lerini hazırlama süreçlerini yenilikçi ve gündemi takip eden bir yaklaşım ile daha hızlı ve kolay bir hale getirmek. Şu anda ChatGPT 3.5 sürümünü kullansak da yakın bir zamanda 4’üncü sürümü ile daha farklı kolaylıkları da sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

Diğer Yazılar

Son Yazılar