spot_img
spot_img
spot_img
20.9 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img

Yenişehir Havaalanı kargo merkezi olacak

BURSA – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, Yenişehir Havalimanı’nda hava kargo taşımacılığını başlatarak kent ihracatına ivme kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

BTSO, Yenişehir Havalimanı’nın daha aktif kullanılması adına çalışmalarını sürdürüyor. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur ve 48. Komite üyeleri Yenişehir Havalimanı’nı ziyaret etti. Yenişehir Havalimanı Müdürü Recep Pak ile görüşen BTSO heyeti ardından Havalimanı’nın kargo tesislerini inceledi. Aytuğ Onur, mevcut yapının hava kargo taşımacılığına çok elverişli olduğunu söyledi.

Operasyon alanları, soğuk hava depoları, otoparkı ve ofis alanlarıyla Havalimanı’nın önemli bir potansiyel barındırdığını ifade eden Onur, “Bursa, ülkemizin en önemli ihracat merkezlerinden. Oldukça aktif bir dış ticaretimiz var ve dünyada ticaret yapmadığımız çok az sayıda destinasyon bulunuyor. Bursa’da hava kargo taşımacılığına başlanması zaman ve maliyet açısından şirketlerimiz için büyük avantaj sağlayacak. Tofaş, Bosch, Oyak Renault gibi dev şirketlerimiz başta olmak üzere bu konuyla alakalı ihracatçılarımızın büyük bir beklentisi var. Kısa bir süre içerisinde gerekli prosedürleri tamamlayıp, Yenişehir Havalimanı’nda hava kargo taşımacılığına başlayacağız” dedi.

Sabiha Gökçen’in yükünü Yenişehir karşılayacak

BTSO 48. Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Mehmet Aydın Kalyoncu ise İstanbul’un hava kargo taşımacılığında yükünün her geçen gün arttığını söyledi. Özellikle Sabiha Gökçen’in artık taleplere karşılık vermekte zorlandığını belirten Kalyoncu, “Bu yükü azaltabilecek en önemli merkezin Yenişehir olduğunu düşünüyorum. İstanbul’da üçüncü havalimanı açılacak ancak oranın önceliği uluslararası uçuşlarda aktarma merkezi olabilmek. Bu yüzden bir an önce Yenişehir’de hava kargo taşımacılığına başlamamız gerekiyor.” dedi.

Artan uluslararası rekabet ortamında ürünlerin hızlı ve güvenli bir biçimde ulaştırılmasının önemine değinen Kalyoncu, hava yolu kargo taşımacılığına başlanmasının Bursa’nın ticari açıdan cazibesini artıracağını dile getirdi.

Diğer Yazılar

Son Yazılar