spot_img
spot_img
spot_img
17.5 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 27, 2024
spot_img

Yabancılara konut satışı 10 bine dayandı

Türkiye’de toplam konut satışı yılın yedi ayında yüzde 10 azalırken, yabancılara konut satışı aynı dönemde yüzde 57 arttı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayı konut satışları verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye’de toplam konut satışı bu yılın ocak-temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 geriledi ve 675 bin 621’den 609 bin 877’ye indi. Bu yılın temmuz ayında da toplam konut satışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 azaldı ve 106 bin 636’dan 85 bin 101’e düştü. 

Konut satışındaki azalışa karşın aynı dönemde yabancılara konut satışında görülen artış dikkati çekti. Bu yılın ocak-temmuz döneminde yabancılara 9 bin 980 konut satışı gerçekleştirilirken, geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 57 oldu. Bu yılın temmuz ayında yabancılara konut satışı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32 arttı ve 6 bin 348’den 9 bin 980’e yükseldi. 

Yabancılara en fazla konut satışı gerçekleştiren ilk 10 il incelendiğinde,  Antalya 3 bin 693’le ilk sıradaki yerini korurken, bu ili 2 bin 933’le İstanbul ve 660’la Aydın izledi. Geçen yılın ocak-temmuz dönemine göre İzmir ve Muğla’da yabancılara konut satışı sırasıyla yüze 3 ve yüzde 2 azaldı. 

Bu yılın 7 aylık diliminde geçen yılın aynı dönemine göre yabancılara yapılan konut satışında en fazla artış yüzde 424 ile Trabzon’da gerçekleşti. Geçen yılın ocak-temmuz döneminde Trabzon’da yabancılara 17 konut satışı gerçekleştirilirken, bu yılın aynı döneminde konut satışı 89’a yükseldi. Bu ili yüzde 223 artışla Bursa takip etti. Bursa’da bu yılın yedi ayında 491 ve geçen yılın aynı döneminde 152 konut satışı yapıldı. 

Gayrimenkul profesyonelleri, yabancıların büyük şehirlerdeki kentsel dönüşüm projeleriyle özellikle ilgilendiklerine dikkati çekerek, kentsel dönüşümün lokomotifi İstanbul’un, 3’üncü köprü, 3’üncü havalimanı gibi büyük projeleriyle yabancıya gayrimenkul satışında bir adım öne çıktığını aktarıyor. 

Yabancıların hem yatırım hem de ikamet amaçlı konut talep ettiklerini belirten sektör temsilcileri, özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen yabancıların Antalya’yı, Arapların Karadeniz ve Marmara bölgelerini tercih ettiklerini ifade ediyor.

Diğer Yazılar

Son Yazılar