spot_img
spot_img
spot_img
20.9 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN ÇAĞI ANLAYAN GİRİŞİMCİ GENÇLERE İHTİYACI VAR

Yurtiçi ve yurtdışından 58 farklı ülkeden Genç MÜSİAD Başkanları’nın katılım gösterdiği Kongre, “İşin başında gençler var” sloganıyla hayata geçirildi. “Gençlik, Girişimcilik ve Bilgi Ekonomisi” ana teması çerçevesinde birçok alt başlığın konuşulduğu Kongre’de, yeni nesil girişimciler için aydınlatıcı ve yön gösterici konularda, akademik dünyadan ve iş çevrelerinden yerli yabancı pek çok konuşmacı vardı.

BÜYÜYEN BİR EKONOMİ İÇİN DONANIMLI GENÇ GİRİŞİMCİLER HAYATİ

6. UGİK hakkında konuşan Genç MÜSİAD Başkanı Engin Akdağ, ekonominin ve kalkınmanın genç girişimcilerin donanımına, çağın gereksinimlerini doğru anlamasına, dinamizmine ve başarmaya olan inancına bağlı olduğunu belirtti. Başarılı bir ekonominin temel taşlarından birinin gençler olduğuna dikkat çeken Engin Akdağ, bu nedenle genç yatırımcı ve girişimcilerin yararlanabileceği fikir alışverişi ortamlarının çok önemli ve katma değerli olduğunu ifade etti. Akdağ şöyle devam etti: “Bizler Genç MÜSİAD olarak, bilhassa bilgiyi geliştirmeyi, paylaşmayı ve yönetmeyi bilen girişimcilere duyulan ihtiyaç doğrultusunda, bunu başarabilen ve bütün insanlığa örnek teşkil edecek bir gençlik yetiştirmeyi dert edindik. Gençliğin homojen bir yapıda olmayışı ve bir hareketlilik eğilimine sahip olması, tüm sorunlara ekonomik, sosyal, psikolojik ve kültürel açıdan bakmayı gerektiriyor.”

IBF (International Business Forum) Başkanı Erol Yarar’ın moderatörlüğünde yürütülen birinci oturumun başlığı “Dünya’da Girişimcilik Ekosistemi” idi. İkinci oturum ise “Firmalaşan Girişimcilik Modelleri” başlığı altında Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Öykü İyigün moderatörlüğünde düzenlendi. “Dünyada Markalaşma ve Girişimci” başlıklı özel oturum sonrasında ise Kongre kapanış yemeği gerçekleşti. Yemeğin konuşmacısı Dizayn VİP Yönetim Kurulu Başkanı Erbakan Malkoç, kurumsal başarı öykülerini paylaştı. Ayrıca görev süresi dolan Genç MÜSİAD Şube başkanlarına emeklerinden dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

“YENİ SANAYİ DEVRİMİNİ GENÇ GİRİŞİMCİLER YAPACAK”

Bilgiyi Ticaretleştirme Merkezi Direktörü İbrahim Elbaşı, Fütürist CEO’su Alphan Manas, Dünya Melek İş Yatırım Forumu Başkanı Baybars Altuntaş gibi iş dünyasının yakından tanıdığı isimlerin konuk olduğu oturumlarda genç girişimci ve iş adamları, geleceğin dünyasının iş dünyasında AR-GE ve inovasyon, girişimcilik modelleri üzerinde düşünme ve fikir paylaşımında bulunma fırsatı yakaladılar. Endüstri 4.0 ve buna benzer sanayi devrimlerinin bugüne dek sanayi, teknoloji, ar-ge boyutunda yaşanan gelişmelerden kaynaklandığını belirten Elbaşı, bu kez sanayi devrimi genç girişimcilerden gelecek dedi. “Fikir” değil, “girişimci”, “buluş” yapmak değil bu buluşu hayata geçirecek ruha sahip olmak değerli diyen Elbaşı, artık işe değil girişimciye yatırım yapıldığını ifade etti.

Diğer Yazılar

Son Yazılar