spot_img
spot_img
spot_img
14 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 24, 2024
spot_img

Sanayi üretimi eylül ayında yüzde 5 arttı

Sanayi üretimi, eylülde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak bir önceki aya göre yüzde 5,8, takvim etkisinden arındırılmış olarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı.

Buna göre, eylülde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 5,8 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, eylülde bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı. Eylülde, geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,3 azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,0, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,7 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sanayi Üretim Endeksi Eylül 2013 verilerini açıkladı. Buna göre, sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,3 azaldı. Bu dönemde imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,3 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1 artış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de geçen yılın yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,7 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,4 azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,1 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları sınıflamasına göre, 2013 yılı eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 12,2 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en fazla artış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında oldu. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı eylül ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 33,4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında görüldü. Bu artışı, yüzde 17,1 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması imalatı, yüzde 16,7 ile mobilya imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde azalış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı eylül ayında bir önceki aya göre azalış yüzde 6,1 ile diğer ulaşım araçları imalatında oldu.

Diğer Yazılar

Son Yazılar