spot_img
spot_img
spot_img
20.9 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img

Moody’s’ten Türk bankalarına not uyarısı

TCMB geçen hafta TL’deki sert değer kaybını durdurmak için bir haftalık repo faizini yüzde 4.5’ten yüzde 10’a yükseltti ve piyasayı bu faizden fonlayacağını açıkladı.

Moody’s tarafından yayımlanan değerlendirme notunda \”Faiz artışı nedeniyle yerel fonlama maliyetlerinin artmasını ve Türkiye’de ekonomik büyümenin yavaşlamasını bekliyoruz. Bu da 2014’te bankaların kârlılığı ve aktif kalitesini baskılayarak kredi notuna dair negatif bir etki yaratacak\” denildi.

Bankaların aktif ve pasifleri arasında vade uyuşmazlığı nedeniyle fonlama maliyetindeki ani artışın bankaların kâr marjını daraltması bekleniyor.

Notta ayrıca, kredilerin yeniden fiyatlanması riski nedeniyle bankaların aktif kalitesinin olumsuz etkileneceği ifade edilerek, \”Teminatsız tüketici kredileri ve KOBİ kredileri kısa vadeli ve değişken faizli olmaları nedeniyle en yoğun risk altında bulunanlar. Bankacılık sisteminde kredi portföyü üç yılda neredeyse iki katına çıktı, (büyüyen portföy) ilk defa bu büyüklükte faiz şokuyla karşı karşıya kalıyor\” denildi.

Moody’s sıkılaşan para politikası nedeniyle bu yıl için yüzde 3 olan büyüme tahmini üzerinde aşağı yönlü riskin arttığını ve para politikasındaki sert sıkılaşmanın ekonomiye etkileri nedeniyle mevcut kredilerin kalitesinin zarar görebileceğini ve kredi büyümesini sınırlayacağını belirtti.
Moody’s Türkiye’nin kredi notunu Baa3 düzeyinde ve durağan görünüm ile değerlendiriyor.

Diğer Yazılar

Son Yazılar