spot_img
spot_img
spot_img
20.9 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img

Küresel ekonominin devleri Ankara’da bir araya geliyor

B20 Türkiye ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Pek çok sıkıntı var. Küresel ticaret pastası eskisi gibi büyümüyor. Dünya liderlerinden taleplerimizin başında ticaretin önünü açmaları, altyapı ve yatırım stratejilerini açıklamaları, kadın ve gençler için beceri gelişimine önem vermeleri, KOBİ’lerin finansmana erişimini desteklemeleri gelecek” dedi.
B20 Türkiye Konferansı 60 ülkeden 1000’in üzerinde işadamı ve finans dünyası temsilcisinin katılımı ile 3 Eylül’de başlıyor.
Açılış oturumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hisarcıklıoğlu konuşacak. İlk gün yapılacak oturumlarda Milletlerarası Ticaret Odası Başkanı Harold McGraw III, EUROCHAMBRES Başkanı Richard Weber, Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in de aralarında bulunduğu isimler konuşmacı olacak. Dünya KOBİ Forumu’nun tanıtım toplantısında ise ICC Genel Sekreteri John Danilovich, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Klaus Tilmes, G20 Sherpası Gabriella Ramos yer alacak.

Davutoğlu konuşacak
Konferansın ikinci günü, Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Küresel Görünüm ve Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı” konulu bir konuşma gerçekleştirecek.
Aynı gün, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın moderasyonunda IMF Direktörü Christine Lagarde, Avustralya Hazine Bakanı Joe Hockey, ile Fransa, Hindistan ve Meksika’nın merkez bankası başkanları küresel ekonominin içinde olduğu yeni düşük büyüme ve çalkantılı seyir ortamını değerlendirecek. B20 Türkiye Görev Gücü Başkanları Güler Sabancı, ALİ KOÇ, HüsnüÖzyeğin başta olmak üzere 100’e yakın konuşmacının yer alacağı paralel oturumlarda ise iş dünyasına yol haritası çizilecek.

Hisarcıklıoğlu: Ticaret eskisi gibi hızlı büyümüyor

 

Hisarcıklıoğlu, B20 için gazetecilere yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:
“Pek çok sıkıntı var. Küresel ticaret pastası eskisi gibi büyümüyor. Ticarette ve yatırımlarda korumacılık artıyor, altyapı yatırımlarının projelendirme ve finansman süreçlerinde ciddi öngörülebilirlik sorunları var. Tüm bunların yanında finansal regülasyonlarda reform süreci tamamlanmadı, uygulama belirsizlikleri var. KOBİ’lerin küresel ekonomiye entegrasyonunda ciddi sorunlar yaşanıyor ve kadın ile gençler için iş hayatında başarıya götürecek beceri gelişimi sağlanamıyor. Bizler çözüm getirecek öneriler üzerinde çalıştık. Liderlerden taleplerimizin başında ticaretin önünü açmaları, altyapı ve yatırım stratejilerini açıklamaları, kadın ve gençler için beceri gelişimine önem vermeleri, KOBİ’lerin finansmana erişimini desteklemeleri gelecek. B20 Konferansı iş dünyasının bir gövde gösterisi olacak.”

Diğer Yazılar

Son Yazılar