spot_img
spot_img
spot_img
17.5 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 27, 2024
spot_img

“KOBİ’lerin yüzde 4’ü yüksek teknolojili üretim gerçekleştiriyor”

Tarkan Kadooğlu, 2020 yılında yapay zekâ ile 1.8 milyon işin ortadan kalkacağını ve 2.3 milyon yeni iş kolunun ortaya çıkacağını ifade ederek, dijital dünyada en önemli faktörün yine insan olduğunu ve eğitim sistemine de yatırım yapılmasının önemli olduğunu dile getirdi. Bilgi güvenliği ile Dijital Anadolu projesinin en önemli ayakları olan e-ticaret ve mobil ticaret yatırımlarının artırılması gerektiğine değinen Kadooğlu, diğer yandan gelişen iş kollarıyla birlikte kadın istihdamına da önem verilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek ise, “Dijitalleşme bütün sektörleri, iş kollarını etkileyecek bir trend. Bankacılık yapma şeklimiz de bakış açımız da dijitalleşme odağında dönüşüm geçiriyor” diye konuştu.

Yol haritası oluşturulacak

Açılış konuşmalarının ardından MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, “Kurumların Dönüşümü’yle ilgili yaptığı konuşmasında, artık eskiden olduğu gibi işverenlerin itaatkar ve disiplinli personel anlayışını geride bırakmasını, yaratıcılık ve girişimciliğe değer verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Erkut, bu anlamda eğitim sisteminin insiyatif alabilen insanların keşfedilebileceği bir alan olması gerektiğini kaydederek işverenlere tavsiyelerde bulundu.

Diğer Yazılar

Son Yazılar