spot_img
spot_img
spot_img
17.5 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 27, 2024
spot_img

KOBİ’de e-Dönüşüm vakti

Yüzbinlerce KOBİ’yi yakından ilgilendiren ve ilk adımı e-Fatura ile start alan e-Dönüşüm uygulamaları gün geçtikçe gelişiyor. Sistem KOBİ’lerin muhasebe ve finans süreçlerini dijital ortama taşımalarında verimliliği artıran, maliyet ve zaman yönetimini kolaylaştıran çözümler üretiyor. e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter, e-İmza, e-Bilet, e-Mutabakat, e-Denetleme, e-Yedekleme, UFRS, KDV İade, e-İrsaliye ile e-Kayıt Saklama e-Dönüşüm sürecinde öne çıkan unsurlar arasında yer alıyor. Sanal ortamda, gerek özel gerekse de profesyonel işlemlerin yapılabilmesini mümkün kılan bu hizmetler, kurumların ve vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor. Ticaret hayatı biryandan kolaylaşırken diğer yanda da etkin şekilde kayıt altına alınıyor.

KATLANARAK BÜYÜYOR
E-Dönüşüm uygulamalarında rakamlar da gelinen noktadaki büyümeyi gözler önüne seriyor. 2017’de 190 bini geçen Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanım oranlarının yüzde 90’ı kurumsal, yüzde 10’u ise bireysel adreslerden oluştu. Kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektör kuruluşları ile mali müşavir, avukat, doktor, mühendis gibi meslek mensupları ve beyaz yakalı profesyonellerde de KEP kullanımı yaygınlaşıyor. E-Dönüşüm hemen her alanda hızla ilerliyor. Özellikle de perakende sektöründe ciddi bir dijitalleşme göze çarpıyor. Artık kağıt ve eski hantal süreçler ortadan kalkıyor. İşletme kaynaklarını daha verimli kullanmak ve şirketler arası entegrasyonu daha verimli kılmak adına tüm süreçler elektronik ortama geçiyor. 2017’nin ilk 6 ayı itibariıyla e-fatura uygulamasına geçen toplam mükellef sayısı 224 bine ulaştı. E-fatura uygulamasına benzer bir uygulama olan e-Arşiv faturaya 7 bin 800 mükellef geçiş yaptı. Böylece e-Fatura ve e-arşiv faturaya geçen mükellef sayısı toplamı 230 bini aştı. 2016’da Türkiye’de toplam 150 milyon adet e-fatura oluşturuldu. Bu yıl ise toplam oluşacak e-Fatura adetinin 400 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

3 MİLYON ESNAFI İLGİLENDİRİYOR
e-Dönüşümlerin önemli bir ayağını da yazarkasaPos sistemi oluşturuyor. Aynı zamanda sistem, Türkiye, kayıt dışı ile mücadele kapsamında tarihinin en büyük dönüşümlerinden biri olarak nitelendiriliyor. 3 milyona yakın esnaf ve KOBİ’yi ilgilendiren dönüşüm kapsamında hâlihazırdaki tüm yazarkasa ve POS cihazları tarih olacak. Bunların yerini ‘Yeni Nesil Ödeme Kayıt Sistemi’ adı verilen, yazarkasa ile POS’u tek bir alette toplayan cihazlar alacak.

Diğer Yazılar

Son Yazılar