spot_img
spot_img
spot_img
14 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 24, 2024
spot_img

Hammer Jack’in yurt dışı yatırımları

Ayakkabı sektörünün köklü markası olan ve 1250 satış noktasının yanı sıra iki modern fabrika ile hizmet veren Hammer Jack, yılda 1,5 milyon çift ayakkabı üretiyor. Yaptığı yatırımlarla son beş yıl içinde cirosal olarak yüzde 500 büyüme kaydeden marka, İtalya ve Rusya Federasyonu’nda dağıtım ve mağazalaşma için sürdürülebilir şekilde yatırımlarına devam ediyor.
İleri teknolojiyle ürettiği ayakkabılarla her mevsime özel geniş ürün gamına sahip Hammer Jack, Türkiye’nin her noktasına yayılmış geniş mağazacılık ağıyla konforu herkes için ulaşılabilir kılıyor. Temelleri 1925 yılına kadar dayanan markanın geçmişten gelen tecrübeyle geleceğe açılan vizyonu, kullanıcılara her sezon fark yaratan tasarımlı ayakkabılar sunarken yaptığı yatırımlar da sektördeki varlığını daha güçlü kılıyor. Halihazırda üretiminin yüzde 40’ını 25 ülkeye ihraç eden Hammer Jack, yakın zamanda yeni mağaza konseptiyle daha yenilikçi bir alışveriş deneyimi sunmaya hazırlanıyor.
Türkiye ayakkabı sektörünün ihracat potansiyeli 4-5 milyar dolar
Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) verilerine göre Türkiye’nin ayakkabı sektöründe dünyada altıncı büyük üretim merkezi olduğunu ifade eden Hammer Jack Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Urgan, “Ülke olarak yıllık 550 milyon çift üretim kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük üretim merkezi konumundayız. Sektörümüzde 300 bine yakın istihdam fakat yan sanayiyle birlikte yaklaşık 2 milyonluk bir nüfusa dolaylı ya da doğrudan iş sağlıyoruz. Ülkemiz özellikle üretim kalitesi ve fiyat avantajı konusunda rekabetçi bir pozisyonda bulunuyor. 2022 yılında 1,2 milyar dolarlık ihracat yapan sektör olarak bu yılın sonunda 1,4 milyar dolar seviyesinde tamamlamasını bekliyoruz. Bunun yanı sıra ayakkabı sektörünün ülkemizdeki potansiyeli çok daha yüksek. Bu yüzden birçok global marka Türkiye’ye yatırım yapıyor. Bu da ülkemiz için büyük bir potansiyel yaratıyor. Sektör özelinde de gerekli yatırımları kısa sürede gerçekleştirdiğimiz takdirde yıllık 4-5 milyar dolarlık ihracat seviyelerine ulaşabiliriz” dedi.
Yeni mağaza, fabrika ve yurt dışı yatırımlarıyla Hammer Jack daha hızlı büyümek için iddialı
Hammer Jack’in Hadımköy’de bulunan fabrikasında yıllık 1,5 milyon çift ayakkabı üretimi gerçekleştirdiğine değinen Urgan, yatırımlar doğrultusunda gelecek hedeflere dair şunları paylaştı: “Şu an üretim gerçekleştirdiğimiz iki fabrikamız, toplam depolarla birlikte 20 bin metrekarelik bir alana sahip. Önümüzdeki dönemde kapasite artırmaya yönelik bir projemiz bulunuyor. İstanbul dışında 50 bin metrekarelik bir üretim tesisi projemiz var. Bu projemiz 1-2 yıla yayılacak şekilde hayata geçirerek üretim kapasitemizi özellikle ihracat için daha da yukarı taşıyacağız. Türkiye’de şu an her ne kadar 750 bayi 1250 satış noktamız yer alsa da e-ticarete de çok önem veriyoruz. Nitekim şu an ciromuzun yüzde 10’luk kısmını e-ticaret gelirleri oluşturuyor. Önümüzdeki üç yıl içerisinde bu oranı yüzde 25’e kadar çıkmasını hedefliyoruz. Yanı sıra bu yılın ikinci yarısı için en önemli gündem maddemiz ihracat. Bu doğrultuda ihracatı genel ciromuzun yüzde 25’i haline getirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca yakın dönemde yeni mağaza konseptiyle de müşterilerimize hizmet vermeye hazırlanıyoruz. Bu doğrultuda ise en az 100 yeni mağaza açmayı hedefliyoruz. Yurt dışı operasyonları kısmında ise İtalya ile Rusya Federasyonu’nda dağıtım ve mağaza yatırımı yapacağız.”

Diğer Yazılar

Son Yazılar