spot_img
spot_img
spot_img
19.6 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img

Faizlerin düşmesini bekliyoruz

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, reel sektörde başarının düşük faizli ve istikrarlı bir ekonomiden geçtiğini belirterek, \”Bu noktada faizdeki seviyelerin en kısa zamanda düşmesini ve normalleşmesini bekliyoruz\” dedi.

 

Çağlar, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her anlamda çok dinamik bir ülke olduğunu, yatırım yapılabilir noktasına bakıldığında Avrupa ülkeleri arasında en güvenilir ülke olduğunu söyledi.

 

Siyasi tansiyonu yüksek bir seçim döneminin geride bırakıldığını anımsatan Çağlar, \”Bu ülkenin vatandaşı herşeyi öyle güzel analiz ediyor ve takdir ediyor ki, bunu bir kez daha görmüş olduk\” dedi.

 

Kimsenin halkın iradesinden şüphesinin olmaması gerektiğini ifade eden Çağlar, bu iradeyi hafife alanların seçim sonuçlarından çıkaracağı çok önemli dersler olduğuna inandıklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

 

\”Birincisi; güven en önemli unsur. Bu güven ortamını hem içeriden, hem dışarıdan zedelemeye, yıkmaya çalıştılar, ancak başarılı olamadılar. İkincisi, sandıktan çıkan en net ve en önemli mesaj istikrar oldu. Üçüncüsü, görüldü ki çok çalışan her zaman kazanıyor. Dördüncüsü de, Gezi’yle başlayan süreçte ülkemizi karıştırmaya çalışanların tuzağına düşmeyecek kadar akıllı ve sağduyulu bir halkımız var. Biz iş dünyası olarak ülkemizde istikrarın devamından memnunuz. İTO bundan sonraki süreçte de ülkemizdeki istikrarı bozmaya yönelik her türlü söylem ve faaliyetin karşısında olacaktır. Çünkü ekonomi istikrar ister. Bakın, gün geçtikçe dünyada pek çok ülkede karışıklıklar ortaya çıkıyor. O yüzden elimizdeki istikrarın kıymetini bilelim.\”

 

\”Artık seçim gündeminden sıyrılalım\”

 

İTO Başkanı Çağlar, kendisinin her zaman ülkenin asıl gündeminin ekonomi olmasından yana olduğunu belirterek, \”O yüzden artık seçim gündeminden sıyrılalım, enerjimizi reel ekonomiye yoğunlaştıralım\” dedi.

 

Türkiye’nin bölgesinin, 3 kıtanın 137 ülkenin siyasal ve ekonomik dinamosu olduğunu ifade eden Çağlar, Türkiye’yi ileriye taşıyacak, büyütecek ve zenginleştirecek olanın üretim, ticaret, yani ekonomi ve iş dünyası olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin 2013 yılını daha önce kendilerinin de dile getirdiği gibi yüzde 4’lük bir büyümeyle tamamladığını hatırlatan Çağlar, \”Bu büyümeyi Gezi olaylarına rağmen, 17 Aralık’a ve seçim gündemine rağmen başardı. Yani hiçbir şey bu ülkeyi durduramıyor. Türkiye tam 17 çeyrektir aralıksız büyüyor. Bu yıl da yüzde 4’lük hedefi tutturacağımıza inanıyoruz. Nitekim yılın ilk çeyreğine ait sanayi üretim endeksi ve reel kesim güven endeksi sonuçları da bunu teyit ediyor\” şeklinde konuştu.

 

Arjantin’den Brezilya’ya, Çin’den Endonezya’ya ve Güney Afrika’ya kadar bir çok gelişmekte olan ekonomide geçmiş yıllara göre yavaşlama emareleri olduğunun altını çizen Çağlar, bu sürecin Türkiye’ye kırılgan diyenlere en güzel cevap olduğunu dile getirdi.

 

Reel sektörde başarının düşük faizli ve istikrarlı bir ekonomiden geçtiğine dikkati çeken Çağlar, bu noktada faizdeki seviyelerin de en kısa zamanda düşmesini ve normalleşmesini beklediklerini ifade etti.

 

Mobil İTO proje yolda

 

Bölge temsilciliklerinin sayısını artırdıklarını anlatan Çağlar, \”Ve bir Mobil İTO projemiz var. Modern bir ofis ortamına dönüştüreceğimiz araçlarımız olacak. Bu araçlarla hizmeti üyemizin ayağına biz götüreceğiz. Bu otobüslerin sayısını ihtiyaçlara göre artıracağız. Fakat bunların hepsi geçici çözüm. Buradaki asıl amacımız E-İTO projemizi hayata geçirmek. Böylece tüm işlemler çok daha az maliyetle, çok daha hızlı gerçekleşecek\” şeklinde konuştu.

 

Üyeleriyle bütünleşmelerini sağlayan bir uygulama daha başlattıklarını anlatan Çağlar, son 6 aydır üyelerinin soru, istek, şikayet ve tebriklerini elektronik posta ve odanın web portalı aracılığıyla iletebildiklerini, ardından başvurular ve sorunların değerlendirilip sonucun üyeye geri bildirildiğinin altını çizdi.

 

Tahkim merkezi Türkiye’de bir ilk olacak

 

Çağlar, \”İTO olarak ülkemize uluslararası bir tahkim merkezi kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye için bir ilk olacak olan tahkim merkezimizde yalnızca ülkemize değil, bölge ülkelere de hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Böylelikle ticari uyuşmazlıklar çok daha hızlı ve çok daha uygun maliyetlerle çözülecek\” dedi.

 

Çağlar, İstanbul’a 2014 yılı için 14 milyon yabancı turist beklediklerini, 2023 için ise hedefin 25 milyon olduğunu söyledi. Çağlar, bu yıl 7-29 Haziran tarihleri arasında yapılacak Shopping Fest’te perakendeden turizme, ulaşımdan konaklamaya, sağlıktan eğlenceye kadar birçok sektörün bereketi hissedeceğini kaydetti.

Diğer Yazılar

Son Yazılar