spot_img
spot_img
spot_img
15.7 C
İstanbul
Salı, Mayıs 21, 2024
spot_img

Emlak Katılım’dan 9 ayda 4,2 milyar TL net kar

Emlak Katılım Bankası’nın ocak-eylül dönemi net karı 4,2 milyar TL oldu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, başta gayrimenkul olmak üzere tüm sektörlerde sürdürülebilir ve yenilikçi finansman modellerini yaygınlaştıran Emlak Katılım, üçüncü çeyrek sonuçlarıyla önemli bir başarıya imza attı.

Emlak Katılım’ın aktif büyüklüğü yılın 9 ayında 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 61,93 artışla 150,7 milyar TL’ye ulaşırken, net karı 4,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Banka, toplam varlıkların içindeki likit varlıklarının payını yıl sonuna göre yüzde 10 artırarak 62,9 milyar TL seviyesine taşıdı.

Nakdi finansman hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37,4 artışla 55,5 milyar TL’ye, gayrinakdi finansman hacmi yüzde 57,7 yükselişle 15,7 milyar TL’ye ulaştı. Emlak Katılım, böylelikle 9 ayda ülke ekonomisine toplam 71,2 milyar TL katkı sağlamış oldu.

Bankanın toplanan fonları geçen yılın aynı dönemine göre 118,3 milyar TL olarak gerçekleşti. İstikrarlı operasyonel faaliyetleri sonucunda öz kaynak karlılığı bankacılık sektörünün oldukça üzerinde seyrederek yüzde 70 düzeyine ulaşırken, öz kaynakları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 121,2 artışla 10,1 milyar TL’ye yükseldi.

Emlak Katılım’ın takipteki krediler oranı yüzde 0,35 ile sektör ortalamasının oldukça altında gerçekleşirken, banka sorunlu alacak yönetimi konusunda başarılı bir sonuç elde etti. Sermaye yeterlilik oranı ise 28,19 seviyesinde gerçekleşti.

– Şube sayısı 101’e çıktı

Büyüme stratejisine bağlı olarak şubeleşmeye, dijitalleşmeye ve yeni ürünlerle müşterilerine hizmet vermeye devam eden Emlak Katılım, bu dönemde şube sayısını, e-şube de dahil, 101’e çıkarırken, 1400’ün üzerinde çalışan sayısına ulaştı.

Yakın zamanda hizmete sunduğu ‘Üretenle Kazan’ ürünü sayesinde müşterilere finansal kiralama yoluyla aylık kira getirili katılma hesabı açabilme imkanı sunuldu. Banka, ‘Limit Koruma Sigortası’ ile müşterilerini vefat, süreli sakatlık, deprem gibi risklere karşı güvence altına aldı.

Diğer Yazılar

Son Yazılar