spot_img
spot_img
spot_img
14 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 24, 2024
spot_img

3.4 milyon euroluk inovasyon maratonu

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali işbirliği çerçevesinde finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen ve ODTÜ tarafından yürütülen İşçi ve İşverenlerin Kapasitelerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yoluyla Geliştirilmesi Projesi (Bilgeİş) kapsamında düzenlenen \”Bilgeİş Hackathon\”, ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı. İnovasyon maratonu olarak da adlandırılan etkinlikte, 35 şehirden 150 katılımcı kendilerine verilen 24 saatlik süre içinde üç boyutlu tasarım, dijital pazarlama, oyun, robotik ve giyilebilir teknolojiyle sanal gerçeklik temaları kapsamında geliştirecekleri fikirler ve dijital çözümleriyle yarışacak.

6 BİN KİŞİYE SERTİFİKA
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, KOBİ’lerin kapasitelerini artırmak amacıyla düzenlenen yazılım projesi geliştirme etkinliğine (hackathon) ilişkin, \”Bu etkinlik kapsamında katılımcılarımızdan 24 saatlik süre içinde KOBİ’lerin, işverenlerin ve çalışanların teknolojik gelişmelere uygun desteklenmesi, üç boyutlu tasarım, sanal gerçeklik, oyun, prototip, dijital pazarlama temaları altında fikir yürütmelerini bekliyoruz\” dedi. Kök, \”Projemizin amacı ilk aşamada 100 derse ulaşmak, e-derslerimizden başta KOBİ’ler olmak üzere herkesin ücretsiz olarak faydalanması temel yaklaşımımız. Dersleri başarıyla tamamlayan kullanıcılara da bir sertifika veriliyor. Bugüne kadar platforma 20 binin üzerinde başvuru oldu ve 6 binin üzerinde sertifika dağıtıldı\” diye konuştu.

3.4 MİLYON EURO
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Ahmet Karan da, \”Teknik destek ve ekipman bileşenleriyle birlikte AB ve Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği halinde Bilgeİş projesine 3.4 milyon euro ayırdık\” dedi.

Diğer Yazılar

Son Yazılar